torek, 31. januar 2012

TREBNJE – Osrednji spomenik NOB

Lokacija: Slovenija; Trebnje – Park pri občinski stavbi
Avtor: Arhitekt B. Gaberščik
Opis: Obelisk, postavljen na delno tlakovano, parkovno urejeno ploščad, ki jo na zahodni strani omejuje iz lomljenca grajen zid s slovenskim grbom. Spomenik je bil odkrit 15.5.1954.







MIRNA - Spomenik pri osnovni šoli

Lokacija: Slovenija; Mirna
Avtor: S. Leskovec
Opis:Na petih betonskih stebrih so bronaste plošče z imeni padlih, na osrednjem stebru pa je bronasti relief s posvetilom padlim v NOB iz KS Mirna. Spomenik je bil postavljen leta 1983.



ponedeljek, 30. januar 2012

MIRNA - Spomenik NOB na Rojah

Lokacija: Slovenija; Mirna
Avtor: Kipar Janez Lenassi
Opis: Spomenik je bil postavljen 1965 leta, stoji pa na vzpetini Roje v severovzhodnem delu naselja, nad cesto, ki pelje iz Mirne proti Mokronogu. Obelisk je sestavljen  iz treh betonskih stebrov, ki jih v zgornji tretjini združuje kovinska krogla. V grobnici je pokopanih 106 padlih borcev.
 







nedelja, 29. januar 2012

ČRNOMELJ – Spomenik padlim med prvo svetovno vojno

Lokacija: Slovenija; Črnomelj
Avtor: Glej opis.
Opis: Spomenik stoji v bližini šole, ob Kolodvorski ulici. Na kamniti steni z imeni padlih je vgrajen bronast relief kiparja F. Goršeta. Pod njim je plošča, posvečena dvema udeležencema upora v Judenburgu. Spomenik je bil postavljen 1938, plošča dodana 1979.
 



ČRNOMELJ – Spomenik NOB

Lokacija: Slovenija; Črnomelj
Avtor: Kipar Jakob Savinšek in arhitekt Marko Župančič
Opis: Na Gričku nad Črnomljem so leta 1961 postavili mogočen spomenik 1250 padlim borcem in žrtvam fašizma iz Bele krajine. Ob njem je grobnica s posmrtnimi ostanki padlih borcev. Na 10 m visokem obelisku so vklesani verzi:
»To zemljo, ki je skopi kruh rodila
ljudem teh sončnih mestec in vasi,
je žlahtna kri bogato namočila
za setev, ki v svobodi dozori.«
Vedno znova sem navdušen nad takimi ureditvami spomenika, kjer obelisku sledijo še dodatni elementi z grafikami. Ta dodaten trud je opazen in daje obiskovalcu občutek, da so se avtor in meščani, ki so postavili ta spomenik, na primeren način oddolžili padlim borcem.







ČRNOMELJ – Kulturni dom

Lokacija: Slovenija; Črnomelj
Avtor: Avtor reliefa kipar Jakob Savinšek
Opis: Črnomelj je postal politično, vojaško, gospodarsko in kulturno središče osvobojenega ozemlja. Od 19. do 20. februarja 1944 je bilo v takratnem Sokolskem in zdajšnjem kulturnem domu prvo zasedanje slovenskega narodnoosvobodilnega sveta – SNOS-a, najvišjega zakonodajnega in izvršnega organa Slovenije. Na stavbi je spominska plošča, na pročelju pa relief Bela krajina s prizori iz NOB in povojne graditve.
 
Objekt je bil zgrajen leta 1928. Pred vojno se je imenoval sokolski dom in je služil predvsem telovadbi. Po 2. svetovni vojni so dozidali avlo in poslovne prostore. Leta 1959 so v stavbi ustanovili Ljudsko univerzo, namenjeno splošnemu izobraževanju ljudi, 1973 pa se je Ljudski univerzi pridružila še Ljudska knjižnica.




METLIKA - Letalo Douglas Dakota DC3

Lokacija: Slovenija; Metlika; Otok
Avtor: /
Opis: Letalo se nahaja ob regionalni cesti Črnomelj-Metlika proti vasici Otok, ki je od Metlike oddaljena 5 km. Postavljeno je v spomin belokranjskim in drugim slovenskim letališčem v času narodnoosvobodilnega boja. Lokacija omogoča stalni ogled, letalo pa ima obnovljen oplesk. Zanimiva je tudi poučna tabla z opisom spominskega obeležja.







Leta 2022 sem posnel dodatne fotografije. Je nekaj več informativnih tabel. 





sobota, 28. januar 2012

METLIKA – Obelisk bratstva in enotnosti


Lokacija: Slovenija; Metlika; Ob Hotelu Bela krajina
Avtor: Arhitekt Jože Koželj
Opis: Bel, trikotni obelisk bratstva in enotnosti, s stiliziranim grbom na vrhu, je posvečen boju slovenskih, hrvaških in bosanskih partizanov, še posebej za Metliko, julija 1944. Postavljen je bil leta 1983 ob Cesti bratstva in enotnosti, nasproti hotela Bela krajina.


METLIKA – Spominski park NOB

Lokacija: Slovenija; Metlika; Trg svobode
Avtor: Arhitektka Gizela Šuklje in kipar Julij Papič
Opis: Leta 1953 so grajski vrt porušili in na tem mestu pričeli graditi terase za potrebe izgradnje osrednjega metliškega spominskega parka NOB, ki so ga zgradili leta 1954. Osrednji del parka je bronasta skulptura belokranjskega borca na podstavku. Ob njem so doprsni kipi narodnih herojev in kasneje dodani doprsni kip Josipa Broza Tita. V zidu so spominske plošče z imeni padlih borcev in žrtev fašizma iz metliške občine.





petek, 27. januar 2012

ŠKOCJAN – Bučka – Muzej izgnanstva - krajevna zbirka

Lokacija: Slovenija; Škocjan; Bučka
Opis: V prostorih Kulturnega doma na Bučki je spominska soba s krajevno zbirko gradiva o izgonu krajanov v letih 1941 - 1945, ki jo je ob 60-letnici vrnitve iz izgnanstva pripravila Krajevna organizacija društva izgnancev Bučka v sodelovanju z Društvom izgnancev Slovenije. Zbirka prikazuje trenutke obupa, ko so ljudje zapuščali svoje domove, njihovo bivanje v nemških koncentracijskih taboriščih ter veselo vrnitev v domače kraje. Na ogled so številne listine, pisma, razglednice, zemljevidi in nekateri predmeti, ki so jih ljudje uporabljali v izgnanstvu. V vitrini so zbrana dela, ki opisujejo dogajanje na Bučki v času druge svetovne vojne, hkrati pa so tudi nekakšna spominska knjiga pričevanj tistih, ki so preživeli grozote nemških taborišč. Ogledati si je mogoče tudi arhiv Vestnika, glasila Društva izgnancev Slovenije.