sobota, 31. december 2011

TRŽIČ – Dovžanova soteska

Lokacija: Slovenija; Tržič; Dovžanova soteska
Opis: Skrivna tiskarna (Partizanska tehnika) Kokrškega odreda nad Dovžanovo sotesko predstavlja izjemen primer poguma in iznajdljivosti odpora proti sovražniku med v letih 1944 – 1945. Pod Kušpegarjevimi turni je postavljen zanimiv posnetek lesene barake z ohranjenimi predmeti tiskarjev, ki so ob skromni svetlobi med drugim stiskali tudi čudovit primerek Prešernove Zdravljice, žepni časopis Gorenjski partizan, pesmarico Naša pesem in drugo.
Dostop je od parkirišča pred predorom v Dovžanovi soteski.




petek, 30. december 2011

PODLJUBELJ

Lokacija: Slovenija; Podljubelj; desno od ceste Tržič – Ljubelj
Avtor: Arhitekt Boris Kobe in kovač Jože Bertonclj
Opis: Ko je Hitlerjeva Nemčija l. 1941 okupirala Gorenjsko in jo proglasila za del Koroške, je težko prehodna veriga Karavank postala ovira nemškim političnim načrtom. Zato so se odločili - odločitev je konec septembra 1942 oznanil državni glavar in Gauleiter za Koroško, dr. Friedrich Rainer - da zgradijo cestni predor na Ljubelju. Dela za predor na gorenjski strani so začeli pripravljati januarja 1943, predor pa naj bi bil končan do jeseni l. 1945.
Dela so se kmalu tako razmahnila, da je začelo primanjkovati delavcev. Zato je junija 1943 začelo delovati na Ljubelju koncentracijsko taborišče, ki naj bi z zastonjsko delovno silo omogočilo pravočasno dograditev predora. Taborišče je bilo podružnica zloglasnega taborišča Mauthausen blizu Linza. Obsegalo je dve enoti, na južni in na severni strani karavanškega grebena. Taboriščnike so odbrali in pripeljali iz Mauthausena, velika večina je bila Francozov, največ je bilo starih od 20 do 40 let. Taborišče na Ljubelju je uradno začelo »poslovati« 3. junija 1943.
Število jetnikov se je stalno menjavalo. Največ, 1300 jih je bilo v avgustu 1944, ko so se groba dela v predoru končala, je število padlo na okrog 1000. Bolne in obnemogle so vračali v Mauthausen, tako da je bilo na Ljubelju pravzaprav le malo smrti, največ »ustreljenih na begu«. Pobegov je bilo razmeroma precej; 24 je pobeg uspel, vendar so dva kmalu po pobegu ujeli. Taborišče na Ljubelju je delovalo vse do konca vojne. V spomin na trpljenje v koncentracijskem taborišču Podljubelj so l. 1954 na gorenjski strani predora postavili veličasten spomenik, ki je sestavljen iz petih s kamnom zidanih krakov, ki v sredini tvorijo krog. Leta 1964 so na te krake vzidali plošče z napisi v petih jezikih narodov, katerim so pripadali interniranci.  
Spominski park je urejen na ozemlju, kjer je še danes viden tloris nekdanjega taborišča. Da bi zabrisali sledove svojih grozodejstev, so Nemci taborišče porušili. Le temelji še stoje, nad njimi pa bdi črna skulptura okostnjaka, ki v grozečem molku obtožuje nacistične zločince z eno samo besedo: J´ACCUSE – OBTOŽUJEM.
Spominska soba je urejena na naslovu Podljubelj 297, ki je locirana v bližini spomenika. V stavbi je tudi Gostišče Koren. Za obisk spominske sobe se morate najaviti v TIC Tržič. Jaz tega podatka nisem imel, saj ga na internetu nisem zasledil. Zelo nelogično pa je, da gostilničar nima ključa, da bi odprl vrata slučajnim obiskovalcem.
V Topolščici je to urejeno dosti bolje.











torek, 27. december 2011

RADOVLJICA - Grobišče borcev NOB

Lokacija: Slovenija; Radovljica; Grajski park (ostanek graščinskega baročnega vrta) v bližini hotela Grajski dvor
Avtor: Arhitekt Edo Ravnikar
Opis: V grajskem parku je bilo 1960 urejeno grobišče padlih borcev NOV v kateri je pokopanih 29 borcev, med njimi tudi narodni heroj Jože Gregorčič, ki je 9. septembra 1942 skupaj s Selško četo padel v močno nemško zasedo med Lipniško in Mošenjsko planino.





Po 12 letih (leta 2023) sem ponovno obiskal Radovljico.






nedelja, 25. december 2011

DRAŽGOŠE – Bičkova skala

Lokacija: Slovenija; Železniki; Dražgoše
Avtor: Kipar Marijan Keršič - Belač
Opis:
Nad Jelenščami štrli iz pobočja kamniti rogelj Jelenca, ki jo po borcu v dražgoški bitki zdaj imenujejo Bičkova skala.

Šesterokotna bronasta plošča z reliefnim napisom je posvečena uspešnim bojem Bičkovega voda med dražgoško bitko od 9. do 11. januarja leta 1942.
 




petek, 23. december 2011

DRAŽGOŠE - Spomenik NOB

Lokacija: Slovenija; Železniki; Dražgoše
Avtor: Arhitektonsko lupino je zasnoval ing. arh. Boris Kobe
Opis: V spomin na dražgoško bitko je bil 22. julija 1976 narejen spomenik na mestu, ki ga je videti daleč iz doline, hkrati pa je z njega čudovit razgled. V spodnjem delu spomenika je prostor s spominsko ploščo in z reliefi okrašeno bronasto kostnico (akademski kipar Stojan Batič) s posmrtnimi ostanki dražgoških žrtev. Takoj pod cesto pri sestopu do spomenika je na površini 16m2 v polkrogu narejen mozaik s prizori dražgoške bitke in bitke na Mošenjski planini (akademski slikar Ive Šubic), kamor se je Cankarjev bataljon umaknil.
Prijazni predsednik turističnega društva, je izmeril višino, pred kratkim obnovljenega spomenika. Le ta znaša 12m.











sreda, 21. december 2011

KROPA - Spomenik NOB

Lokacija: Slovenija; Radovljica; Kropa
Avtor: Načrt za spomenik je izdelal arh. Albert Sušnik, načrt za skulpturo pa kiparja Marija in Stane Keržič
Opis: Spomenik je posvečen partizanski Kropi in padlim v letih 1941 - 1945. Spomenik je postavila KO ZB NOB Kropa.
Spomenik stoji sredi osrednjega trga v Kropi, pred mostom čez potok Kroparica, na njenem desnem bregu, postavljen pa je bil leta 1966.