Opis: Marmornata plošča z vklesanimi podatki sedmih padlih domačinov v NOB. Ploščo sta izdelala arhitekt Janez Ravnik in kamnosek Franc Lagonder. Odkrita je bila 4. 7. 1958.
Plošča je pritrjena na zahodni steni gasilskega doma v Nemškem rovtu, na sredini fasade, med vrati v pritličju.
Opis: Spominska plošča z vklesanim napisom in kurirskim emblemom, posvečene delovanju kurirske relejne postaje G - 2 v NOB. Ploščo sta izdelala kamnosek Andrej Mravlje in Marmor Hotavlje. Odkrita 14. 6. 1981.
Plošča je pritrjena na severni steni gasilskega doma, med dvema oknoma v pritličju.
Opis: Vojaško pokopališče, kjer so od maja 1915 do konca 1917 pokopavali umrle iz dveh vojaških bolnišnic Bohinjske Bistrice. 285 grobov je označenih z lesenimi križi in ploščicami s podatki pokopanega vojaka. Novi spomenik je iz 1995.
Vojaško pokopališče leži na južnem robu Bohinjske Bistrice, sredi uravnave hribčka Rebro. Je lepo urejeno in ima večjezično označevalno tablo.
Ob njem poteka označena pešpot, dostopno pa je iz Ulice Pod Rebrom ali Majhnove ulice.
Opis: Spomenik v obliki na skali lebdečega sarkofaga z bronastimi motivi partizanskega boja je posvečen 273 borcem in žrtvam 2. svetovne vojne iz Bohinja. Odkrit 22.7.1966.
Spomenik stoji v vzhodnem delu naselja Bohinjska Bistrica, v parku kulturnega doma Jožeta Ažmana, kamor je bil prestavljen leta 2006 iz Trga svobode.
Opis: Lesen relief, sestavljen iz šestih kvadrov ponazarja napredno delavsko gibanje in revolucijo pod Titovim vodstvom, ljudsko vstajo v Bohinju, boj proti okupatorju in zmago 1945. Postavljen leta 1979.
Spomenik stoji pred kulturnim domom Jožeta Ažmana v vzhodnem delu Bohinjske Bistrice, Triglavska cesta 16.
Opis: Grobišče žrtev 2. svetovne vojne na krajevnem pokopališču sestavlja niz kamnitih nagrobnih plošč z imeni in fotografskimi portreti 22 padlih borcev in žrtev fašističnega nasilja, 1941 - 1945. Grobišče je bilo urejeno leta 1946, ob zahodnem zidu krajevnega pokopališča, nasproti župnijske cerkve sv. Miklavža.